sobota, 2 grudnia 2023

[Z Archiwum AS-a] T.Love, Warszawa @ Stodoła, 30.11.2013. - 50-tka Muńka

50 Urodziny Muńka to jeden z zaledwie kilku koncertów T.Love w tym roku. Zespół zrobił sobie przerwę. Jak zwykle w Stodole było dużo gości (chyba aż za dużo), dużo dobrej muzyki i świetna zabawa. Troszkę było czuć paromiesięczną przerwę - w grze było sporo pomyłek, a duża ilość spokojnych numerów spowodowała zdecydowaną reakcję publiczności domagającej się większej energii ze sceny. Cały występ był kręcony przez kilkanaście kamer, czyżby wiosną miało pojawić się koncertowe DVD? Na razie o tym cisza. [przyp. red. - do 2023 roku nie ukazało się żadne DVD z tego koncertu, jedynie kilka utworów widnieje na Youtube jako film niepubliczny, np. dostępny poniżej "Motorniczy"]

Na plus zdecydowanie setlista - niestandardowa, z dużą ilością niespodzianek, parę odkurzonych kawałków i kilka ciekawych coverów. Zaczęło się od "I Love You", a potem niegrany chyba od połowy lat 90. "X" - utwór idealnie pasujący do polskiej sceny politycznej. "Banalnego" Muniek zadedykował niedawno zmarłemu Lou Reedowi a "Motorniczego" swojemu synowi. Chwilę potem pojawił się Lesław z zespołu Komety i wykonał dwa numery: "Warszawa I Ja" oraz "Moja Kobieta", której jest ponoć współautorem.  

Następne kawałki posłużyły na zmianę miejscówki, bo przed Nami stanęło kilku "wieżowców" zasłaniających cały widok. Gdzieś w tle mignął "Gnijący Świat". Chwilę potem całkowita zmiana konwencji. Z rockowej na liryczną. Z mocnej na delikatną. Na scenie pojawiła się Pani Stanisława Celińska znana i ceniona aktorka, której towarzyszył Bartek Wąsik z kwartetem smyczkowym. Z T.Love został sam jubilat. Co do tej części mam mieszane odczucia. Rewelacyjny "Bal Na Gnojnej" kontrastował z mdłą "Warszawą". Wokalista T.Love słodził sobie z Panią Celińską ale wg mnie nie do końca taka konwencja się sprawdza. O wiele lepiej poszło jak na scenę wrócili pozostali muzycy T.Love i z kwartetem smyczkowym zagrali kawałki "Bóg" i "Nie, Nie, Nie".

Oprócz gości było też sporo coverów. "I Will Make Love To You Anytime" dedykowany niedawno zmarłemu J.J. Cale'owi oraz "Zero" z repertuaru Renaty Przemyk. Następnie gościnnie pojawił się Pako Sarr, senegalski muzyk - był to jeden ze słabszych momentów koncertu - afrykański sposób śpiewania nie do końca mi odpowiada. Wspomnieniowo pojawiła się także "Ulica Miłości", którą Muniek gościnnie nagrał na płytę solową byłego lidera Maanamu - Marka Jackowskiego. Pan Marek także niedawno odszedł z tego świata - to dobry moment na chwilę nostalgii ilu wspaniałych muzyków zmarło podczas ostatnich 12 miesięcy. Na koniec takiego wolnego, spokojnego setu pojawiło się "2005 - jeden z lepszych kawałków z płyty "Old Is Gold". To już był moment w którym publiczność po kilku wolniejszych numerach zaczęła krzyczeć "energia, energia" i domagać się szybszych kawałków.  

Ich oczekiwania szybko zostały spełnione, bo jako kolejny gość pojawił się Titus z Acid Drinkers, który rozruszał całą Stodołę. "Jailbreak" z dorobku Thin Lizzy i staroć, ale genialny - "Nabrani". I już temperatura w sali zdecydowanie się podniosła. Co zespół postanowił wykorzystać grając m.in. "Stokrotkę", "IV L.O." oraz "Autobusy ...". Chwila oddechu na "Skomplikowany Nowy Świat" a zaraz potem petarda w postaci "Potrzebuję Wczoraj" na koniec setu podstawowego. 

Na bis same hiciory. Genialny "Lucy Phere", normalna "Warszawa", "King" i na koniec "Gloria". 3 godziny ale potencjał chyba nie do końca wykorzystany. Ja rozumiem, że przywilejem gospodarza i zarazem jubilata jest ilu gości zaprasza, ale na jakość imprezy nie zawsze to wpływa pozytywnie. Bywały lepsze występy, ale najważniejsze, że dla Muńka i spółki to już koniec przerwy i wracają do normalnego trybu koncertowania. Teraz czekamy na nową płytę.[przyp. red. - od 2013 T.Love wydał jeszcze dwie płyty "T.Love" w 2016 oraz "Hau, Hau" w 2022. W międzyczasie zespół zaliczył 5-letnią przerwę artystyczną]


Setlista:
01. I Love You
02. X
03. Syn Marnotrawny
04. Banalny
05. Motorniczy
06. Warszawa I Ja (cover Partia - w/ Lesław Strybel)
07. Moja Kobieta (w/ Lesław Strybel)
08. Jazz Nad Wisłą
09. Gnijący Świat
10. Bal Na Gnojnej (w/ Stanisława Celińska & Royal String Quartet)
11. Warszawa (w/ Stanisława Celińska & Royal String Quartet)
12. Bóg (w/ Royal String Quartet)
13. Nie, Nie, Nie (w/ Royal String Quartet)
14. Jest Super
15. I Will Make Love To You Anytime (cover J.J. Cale)
16. Zero (cover Renaty Przemyk)
17. Śpiewam Bęben (w/ Pako Sarr)
18. Orwell Or Not Well (w/ Pako Sarr)
19. Ulica Miłości (z repertuaru Marka Jackowskiego)
20. 2005
21. Mętna Woda
22. Jailbreak (cover Thin Lizzy - w/ Titus)
23. Nabrani (w/ Titus)
24. Wychowanie
25. Stokrotka
26. IV L.O.
27. Autobusy I Tramwaje
28. Skomplikowany Nowy Świat (w/ Małgosia Pierzchalska)
29. Nie, Nie, Nie (w/ Małgosia Pierzchalska)
30. Ajrisz
31. Potrzebuję Wczoraj

Bisy:
32. Lucy Phere
33. King
34. Warszawa
35. Gloria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz