czwartek, 16 sierpnia 2018

Slash - W Jamie Węża (recenzja)


Slash - jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii rocka doczekał się kolejnej książki na polskim rynku. Po autobiografii napisanej razem z Anthonym Bozzą (Wydawnictwo Kagra, 2012) tym razem ukazało się wznowienie biografii autorstwa Paula Stenninga. Wznowienie bo ta książka była już kiedyś wydana przez Wydawnictwo Anakonda. Obecnie nakładem Wydawnictwa In Rock, w wersji uzupełnionej, z nową okładką i dodatkowym rozdziałem obejmującym ostatnie lata (napisanym przez dziennikarza "Teraz Rocka" Roberta Filipowskiego).


Nie jest to najlepsza książka jeśli ktoś chce się dowiedzieć z niej czegoś więcej niż suche fakty, które można bez problemu znaleźć w Wikipedii. "W Jamie Węża" to skrótowo przedstawiona historia gitarzysty bez wdawania się w szczegóły, motywacje dokonywanych wyborów czy też życie rodzinne. Paul Stenning skupił się na omówieniu każdej płyty na której nagrywał Slash, z omówieniem kilku piosenek. Zabrakło mi dokładnego opisania gdzie, kiedy i jak artysta tworzył swoją muzykę, co nim w danym momencie kierowało, skąd zaczerpnął pomysł na ten czy inny riff lub solówkę. Całkowicie zostało też pominięte życie rodzinne Slasha, a przecież miał on dwie żony i niezliczoną ilość przygód na wczesnym etapie kariery, które też warto by było przytoczyć. Zresztą jak się nieoficjalnie mówi - jeden z tych przelotnych romansów (z Meeghan Hodges) prawie 20 lat później odegra niebagatelną rolę w reunionie Guns N' Roses z 2016 roku. Choć na usprawiedliwienie autora mogę dodać, że książkę skończył pisać, zanim ta cała historia w ogóle miała miejsce.

Żeby jednak nie było tak pesymistycznie to "W Jamie Węża" ma dwa niezaprzeczalne atuty dla których każdy fan Guns N' Roses przynajmniej raz w życiu powinien po nią sięgnąć. Pierwszy jest taki, że jeszcze nikt nie opisał tak dokładnie działalności muzycznej Slasha po erze GN'R - od Slash's Snakepit, przez Velvet Revolver po solowe krążki i muzyczny mariaż z wokalistą Alter Bridge - Mylesem Kennedym. Autobiografia Slasha kończy się na początkach VR a okres Snakepit czy Slash's Blues Ball traktuje zdawkowo. A tutaj mamy pełne spektrum wydanych płyt wraz z omówieniem zespołu i wszystkich piosenek, a także wykaz licznych występów gościnnych Slasha - w końcu występował on na płytach m.in. Lenny'ego Kravitza czy Michaela Jacksona ale także ... argentyńskiej gwiazdki pop - Pauliny Rubio.

Drugi plus to posłowie napisane przez Roberta Filipowskiego - dziennikarza Teraz Rocka. Nie napisał on co prawda nic odkrywczego, ale poukładał w porządku chronologicznym fakty z ostatnich lat, opisał polskie koncerty Slasha (w tym niechlubne epizody z Dodą) i ostatnie wydawnictwa artysty. To także pierwsza książka na polskim rynku która opisuje powrót Slasha do Guns N' Roses. I choćby z tego powodu warto po nią sięgnąć. Natomiast jeśli ktoś chciałby się szczegółowo zagłębić w początki kariery gitarzysty i proces powstawania "najbardziej niebezpiecznego zespołu świata" to szczerze polecam inne pozycje, które można znaleźć na polskim rynku z autobiografią Slasha na czele.

A teraz czekamy na nową płytę Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators. "Living The Dream" ukaże się 21 września. Niektóre źródła informują, że w lutym 2019 możemy się spodziewać kolejnego koncertu kudłatego gitarzysty w Polsce. Jeśli tak, to As Koncertowy na pewno tam będzie.

1 komentarz:

  1. Moreover, the rising adoption of machine instruments for high precision machining metalworking services across several of} industries will boost the adoption of such machines within the area. In addition, elevated imports attributed to the manufacturing sector are additionally selling market growth. High demand for optimal performance with high precision and control is anticipated to end result within the growth of the metal forming phase. The widespread use of CNC metal forming operations in sheet bending, including press brake bending, roll forming, tube bending, and stamping is anticipated to drive this phase. Thus, the time and house efficiency offered by CNC metal forming machines is anticipated to favor the growth of the market. Manufacturers are more and more adopting the Internet of Things of their manufacturing processes, owing to the surge in demand for real-time information access.

    OdpowiedzUsuń