niedziela, 15 marca 2020

Ile kosztują wyjazdy na najważniejsze festiwale muzyczne

 
Ile kosztują wyjazdy na najważniejsze festiwale muzyczne

Wielbiciele muzyki dzielą się na takich, którzy ograniczają się do słuchania ulubionych utworów w domowych pieleszach, i na takich, którym muzyka najlepiej „smakuje” na żywo, w tłumie i w oprawie wspaniałych wizualizacji. To właśnie oni najlepiej czują się na największych europejskich festiwalach muzycznych.

Wiele wspaniałych festiwali muzycznych, na których na żywo można zobaczyć największe gwiazdy muzyki różnych nurtów, odbywa się w Polsce. Dość wspomnieć organizowany w Warszawie od 2008 roku Orange Warsaw Festival, na którym mogliśmy dotychczas zobaczyć m.in. takie gwiazdy jak Florence and the Machine, Rita Ora czy Kings of Leon, gdyński Open'er Festival w Gdyni (m.in. Lana Del Rey, Depeche Mode, Gorillaz) czy katowickie święto muzyki alternatywnej Off Festival. Każdy z nich gromadzi nawet po kilkadziesiąt tysięcy osób, oferując wspaniałą, kilkudniową zabawę i elektryzujące występy światowych sław.


Na największych europejskich festiwalach muzycznych gromadzą się co roku setki tysięcy osób – chociażby na Donauinselfest, odbywający się wyspie usytuowanej na przepływającym przez Wiedeń Dunaju, bawi się nawet 2,5 miliona gości. W czołówce europejskich festiwali nasz kraj reprezentuje coroczny Pol'and'Rock Festiwal (kiedyś Przystanek Woodstock), który gromadzi kilkaset tysięcy osób.

Jeśli jednak chcemy wybrać się na zagraniczny festiwal muzyczny, musimy liczyć się z wyższymi kosztami niż ma to miejsce w przypadku tego typu imprez, organizowanych w naszym kraju. Choć ceny karnetów na festiwale nie różnią się drastycznie, trzeba doliczyć jeszcze przejazd / przelot i nocleg – oczywiście, jeśli nie chcemy przez kilka dni biwakować na polu namiotowym. Sprawdźmy więc, ile kosztują wyjazdy na największe europejskie festiwale muzyczne.

Primavera Sound, Barcelona (Hiszpania)
Uznawany za jeden z najważniejszych festiwali muzycznych świata, organizowany jest od 2001 roku i odbywa się na ogół na przełomie maja i czerwca. Podczas edycji 2020 (3-7 czerwca) na szesnastu festiwalowych scenach będziemy mogli zobaczyć m.in. Lanę Del Rey, Massive Attack i Iggy'ego Popa. Cena karnetu na festiwal to, w przeliczeniu, ok. 900 zł. Do tego doliczyć należy przelot (ceny połączeń lotniczych z polskich miast do Barcelony rozpoczynają się od 250 zł w jedną stronę) i noclegi (za pięć nocy w hotelu*** trzeba będzie zapłacić co najmniej 900-1200 zł, nieco taniej rezerwując noclegi na Airbnb) i wyżywienie, a więc w sumie na wyjazd należy zarezerwować około 3500 zł.

Roskilde Festival, Roskilde (Dania)
Roskilde to największy festiwal muzyczny o rockowym charakterze w Europie Północnej. W 2020 roku odbędzie się w dniach 27.06-04.07, a cena karnetu to ok. 1300 zł. Podobnie jak w przypadku Primavera Sound, dodatkowe koszty to przeloty (bilety lotnicze do Kopenhagi z Krakowa lub Warszawy tanimi liniami lotniczymi możemy, przy odrobinie szczęścia, znaleźć w cenie ok. 150 zł w jedną stronę – TU sprawdzisz ceny biletów i wycieczek) oraz noclegi na miejscu – festiwal trwa tydzień, musimy więc zapewnić sobie 6-7 noclegów, co będzie nas kosztować ok. 1500 zł. Łącznie z wyżywieniem musimy więc przeznaczyć na ten festiwal ok. 4500 zł.

Tomorrowland, Boom (Belgia)
Ten największy w Europie festiwal muzyki elektronicznej co roku przyciąga do belgijskiego Boom setki tysięcy osób. Karnet na trwający trzy dni festiwal (w 2020 roku odbędzie się on w dniach 17-19 i 24-26 lipca) kosztuje ok. 300€, czyli ok. 1300 zł. Tanimi liniami lotniczymi do Brukseli dostaniemy się już za 100-150 zł w jedną stronę, a stamtąd do Boom mamy jakieś 30 km. Noclegi w Boom są dość kosztowne – tamtejsze hotele oferują pokoje w średnich cenach 400 zł za noc, a więc za trzy noclegi zapłacimy ok. 1200 zł. Doliczając wyżywienie, całościowo wyjazd na festiwal będzie nas kosztował ok. 3500 zł.

Alternatywą dla samodzielnie organizowanych wyjazdów na festiwale muzyczne może być wyjazd z biurem podróży. Mamy wtedy zapewnione przeloty, nocleg w hotelu wysokiej klasy oraz wyżywienie, a cena takiego wyjazdu może się okazać nawet niższa niż w przypadku gdy sami wszystko rezerwujemy. A ponieważ wiele muzycznych festiwali odbywa się w atrakcyjnych turystycznie destynacjach, ofert zorganizowanych wycieczek nam nie zabraknie. Przykładowo, tygodniowy urlop w Barcelonie w hotelu*** ze śniadaniami i obiadokolacjami oraz przelotami (m.in. z Krakowa i Warszawy) znajdziesz w cenie ok. 2000 zł/os. Dodając do tego cenę karnetu na festiwal nie zapłacisz więcej, a z pewnością oszczędzisz swój czas. Zorganizowane wycieczki do miejscowości, w których odbywają się największe europejskie festiwale muzyczne, znajdziesz bez trudu u touroperatorów oraz na portalach turystycznych, gromadzących oferty wielu różnych biur turystycznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz